poniedziałek, 13 stycznia 2014

Matyldowa uroczystość

Matyldowa uroczystość
W niedzielę razem z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi świętowaliśmy pojawienie się wśród nas naszej córeczki. Impreza odbyła się w Grandzie przy Rewolucji (https://www.facebook.com/KlubokawiarniaGranda?ref=ts&fref=ts), gdzie dostaliśmy pyszny, wegański obiadek. Po obiedzie nasi goście pod okiem etnolożki Moniki Stasiak robili dla Matyldy motanki.

A co to te Motanki?
Motanki to pochodzące ze wschodniej słowiańszczyzny lalki obrzędowe, będące symbolem kobiecej mądrości i więzi rodzinnych. Tworzone jako uosobienie płodności i ciągłości międzypokoleniowej, są wykonywane wyłącznie poprzez wiązanie i owijanie, bez użycia igły. Motanki nie posiadają twarzy i mają w sobie przechowywać ciepło ludzkich dłoni, miłość i troskę, z jakimi są tworzone. Wręczane niemowlętom, mają za zadanie chronić je przed nieczystymi siłami i tworzyć symboliczny związek z tymi, od których dziecko je otrzymuje. Dobrze, gdy zawierają w sobie elementy osobiste i materiały w jakiś sposób związane z wykonawcą lub z obdarowywaną osobą, ale też atrybuty odnoszące się do intencji, z jaką są wręczane. zdjęcia Ola Drabik i Maciek Klepaczko

i nasze fotosy:


Po zrobieniu motanek przystąpiliśmy do obrzędu, który miał symbolizować początek nowego życia. Zasadziliśmy razem z Michałem nasionko i wypowiedzieliśmy błogosławieństwo. A na koniec były pyszny, wielki wegański tort.  

Dziękujemy wszystkim naszym gościom za cudowną atmosferę
 i zaangażowanie w motanie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz